Kamrooz.com
امروز : یکشنبه06 اسفند 1396 برابر با 9 جمادي‌الثاني 1439 و 25 فوریه 2018

    

 

 

 

 

 

 

 

Get our toolbar!

پیشرفت‌های هسته‌ای ایران از مسکو تا آلماتی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
خبرگزاری فارس: پیشرفت‌های هسته‌ای ایران از مسکو تا آلماتی

در حالی که دور مقدماتی مذاکرات ایران با 1+5 در استانبول آغاز امیدوارکننده‌ای داشت، اما برخی عوامل همچون لابی‌گری‌های گسترده سران اسرائیلی منجر به چرخش مواضع غرب شد.

لابی‌گری‌ اسرائیلی‌ها چنان تاثیرگذار بود که بعد از سفر یعکوف آمیدور، رئیس شورای امنیت داخلی اسرائیل به سه شهر اروپایی لندن، برلین و بروکسل به منظور رایزنی درباره مسئله هسته‌ای ایران، شخص کاترین اشتون، به عنوان نماینده گروه 1+5 مجبور شد راهی اراضی اشغالی شود تا نظر مساعد صهیونیست‌ها را جلب کند.

درست بعد از این دیدارها و رایزنی‌ها بود که غرب در نشست بغداد "نسخه اسرائیلی" خود را برای ایران پیچید و برخلاف نشست استانبول،‌ سه درخواستی را مطرح کرد که پیشتر از زبان بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر اسرائیل شنیده شده بود؛ یعنی تعلیق همه فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم ایران، انتقال اورانیوم غنی شده با غلظت 20 درصد به کشور ثالث و تعطیلی تاسیسات هسته‌ای فردو. این موضع تا نشست مسکو نیز به قوت خود باقی ماند و در نهایت منجر به بن‌بست مذاکرات شد.

اکنون بعد از 7 ماه توقف مذاکرات، قرار است دور تازه‌ای از گفت‌وگوها میان دو طرف در آلماتی برگزار شود. اما نکته اینجاست که واژه «توقف» صرفا محدود به گفت‌وگو میان ایران و 1+5 بوده و برنامه هسته‌ای ایران، طی این مدت، چون گذشته، به پیشرفت خود به‌رغم همه فشارها و تهدیدها ادامه داده است.

از جمله این موارد می‌توان به نصب 180 دستگاه سانتریفیوژ پیشرفته در تاسیسات غنی‌سازی نطنز اشاره کرد؛ موضوعی که فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی بهمن ماه سال جاری از آن خبر داد و اعلام کرد، «نصب دوبرابری این دستگاه‌ها ادامه دارد تا بتوانیم آزمایشگاه مرتبط با نسل جدید را تکمیل کنیم.» البته عباسی تاکید کرد، این سانتریفیوژها برای غنی‌سازی ویژه زیر 5 درصد ساخته شده و هیچ استفاده‌ای از آنها در غنی‌سازی 20 درصد نمی‌شود.

علاوه بر این، آبان ماه سال جاری نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد، ایران حدود 640 دستگاه سانتریفیوژ آخر از 2800 دستگاه برنامه‌ریزی‌شده را در سایت فردو نصب کرده است. این موضوع نشان داد، ایران در روندی باثبات در حال تکمیل فرآیند نصب سانترفیوژها در تاسیسات فردوست.

غیر از این دو مورد، چندی پیش فریدون عباسی در جمع خبرنگاران اعلام کرد، سوخت 3.5 درصد ایران در حد محدود در میله‌های سوخت قرار گرفته و تست‌های مربوط به سوخت در راکتور تهران در حال انجام است و ایران در حال آماده شدن برای تولید مجتمع‌های سوخت راکتور 360 مگاواتی و راکتورهای بالای 1000 مگاواتی است.

به گفته رییس سازمان انرژی اتمی، ایران بخشی از اورانیوم غنی شده با غلظت 20 درصد را به پودر اورانیوم تبدیل کرده که در صفحه‌های سوخت راکتور تهران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به این ترتیب مشخص می‌شود، به‌رغم افزایش هر روزه فشارها بر تهران،‌ ایران کماکان به پیشبرد فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد. این موضوع به روشنی از یک مسئله نشان دارد و آن اینکه راه حل مسئله هسته‌ای ایران در وهله نخست، در به رسمیت شناختن حق هسته‌ای ایران قرار دارد؛ نکته‌ای که درک آن می‌تواند منجر به حل بن‌بست 9 ساله هسته‌ای ایران شود.

 

اضافه‌ كردن نظر