Kamrooz.com
امروز : شنبه27 بهمن 1397 برابر با 10 جمادي‌الثاني 1440 و 16 فوریه 2019

    

 

 

 

 

 

 

 

Get our toolbar!

ماسک دوستي بر صورت دشمن مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

حميد عالميان - عناد شبکه هاي ماهواره اي ضد انقلاب با نهاد خانواده مسئله اي کاملا محرز است. اين مسئله خود را در قالب سريالهايي که از شبکه هاي ماهواره اي پخش مي شود نشان داده است. ضد انقلاب که از طريق تحليلهاي سياسي نتوانسته است نظام جمهوري اسلامي را به چالش بکشد در صدد نفوذ به نهاد خانواده و تاثير گذاري ضدفرهنگي بر اين نهاد از طريق پخش سريالها و فيلمهاي مستهجن برآمده است.

امروزه دشمنان با سوءاستفاده از شبكه هاي مختلف ماهواره و اينترنت سعي در كمرنگ كردن ارزش هاي اسلامي در بين مسلمانان دارند.استفاده بيش از حد خانواده ها بويژه جوانان از شبكه هاي ماهواره اي در كنار بي توجهي والدين موجب ترويج پوشش هاي غيراسلامي در جامعه شده است. تبيين جايگاه و ارزش حجاب و عفاف براي جوانان و بيان تاثيرات مخرب بدحجابي و بي عفتي براي آنان توسط والدين و مربيان مدارس امري بسيار ضروري است.توجه ويژه خانواده ها به نوع پوشش فرزندان و برخورد جدي با عاملان ترويج بدحجابي و بي حجابي با توجه به هجمه هاي نرم دشمنان ضرورتي اجتناب ناپذير است.

مهم ترين ويژگي يك خانواده موفق مبتني بر تحكيم ارتباط افراد خانواده است.در چنين خانواده اي هويت افراد تثبيت شده و مشخص است و همچنين مبتني بر ارزش هاي جامعه مي باشد و در يك خانواده موفق حداكثر نيازهاي اعضا به نحو مطلوب ارضا مي شود.اما امروزه اين ويژگي ها توسط برنامه هاي ماهواره اي تهديد مي شود.تحكيم خانواده را از دو بعد مي توان بررسي كرد كه يك جنبه دربرگيرنده ثبات در الگوهاي تعاملي خانواده است كه منجر به سالم سازي الگوهاي ارتباطي خانواده مي شود و ديگري بحث تحكيم و ثبات شخصيتي افراد است؛ وقتي ماهواره تحكيم خانواده را هدف قرار مي دهد، هم الگوهاي تعاملي خانواده و هم هويت شخصي افراد را به سوي بيماري هدايت مي كند.

رخي از مسائلي كه در گذشته بيان كردن آنها در حريم خانواده قبح داشت، تحت تاثير شبكه هاي ماهواره اي طرح مي شود و خانواده ها به راحتي مي پذيرند كه فرزندشان با جنس مخالف دوست شود.تئوري جهاني سازي كه هم اكنون بر دنيا حاكم شده است، تلاش مي كند تا يكسان سازي فرهنگي را بر تمام جهان حاكم سازد؛ در اين يكسان سازي فرهنگي، كشورهاي قدرتمند كه از امكانات بيشتري بهره مند هستند، براي كشاندن كشورهاي جهان سوم بويژه كشورهاي مسلمان به سوي فرهنگ خود تلاش مي كنند.كشورهاي ابرقدرت با توليد فيلم هاي مختلف و پخش آن از طريق شبكه هاي ماهواره اي، در مسير يكسان سازي فرهنگي گام برمي دارند و از اين طريق فرهنگ ملت ها را مطابق با خواسته خود تغيير مي دهند؛ طبق آمارهاي اعلام شده 90 درصد از برنامه هاي پخش شده در كشورهاي آسيايي از ميان توليدات آمريكايي است.عنصر اساسي فيلم هاي نامناسب شبكه هاي ماهواره اي، خشونت، زدودن مذهب، ارتباط نادرست ميان زن و مرد و رواج عرفان هاي كاذب و دروغين است.

برنامه ريزي جهان غرب در جهت هويت زدايي، دين زدايي،خانواده ستيزي و خانواده گريزي است و بر اساس اين محورها به توليد فيلم و برنامه مي پردازد. نگاه اساسي فيلم هايي كه توسط رسانه هاي غربي توليد و از طريق ماهواره به طور رايگان در اختيار خانواده ها قرار مي گيرد از ميان بردن نگاه عفيفانه مرد و زن در خانواده است.آنها تلاش مي كنند تا زيور عفاف را به عنوان يك عامل مخرب جلوه دهند و تعهد و پايداري افراد خانواده را نسبت به هم از ميان ببرند.آمار نشان مي دهد كه در كشور ما بيش ترين مخاطبان تلويزيون را زنان تشكيل مي دهند. همين باعث شده برنامه هاي اين نوع شبكه ها با هدف قراردادن شخصيت زن و القا كردن فرهنگ غربي به او، سير تغيير و تحول فرهنگ در ايران را سرعت بخشند؛ تهاجمي فرهنگي كه مي تواند بنيان خانواده را به شدت تضعيف كند و به دنبال خود، پيامدهاي جبران ناپذيري به بدنه اجتماع و فرهنگ ايران وارد آورد.مقدس ترين نهاد در كشور ما نهاد «خانواده » است.اين نهاد از صلابت و قدرت برخوردار است، از اين رو برخي از
سريال هاي ماهواره اي، محور خانواده را مورد هدف قرار داده و تلاش مي كنند تا روابط بين فردي را متزلزل كرده و عدم اعتماد بين افراد خانواده را به وجود آورند.سازندگان سريال هاي ماهواره اي مي خواهند با رواج اختلال جنسي، نهاد خانواده را متلاشي كنند، از دست دادن نهاد خانواده منجر به از دست دادن سرمايه هاي اجتماعي است.نگاهي به عملكرد شبكه هايي مانند «فارسي وان»، «زمزمه» و «من و تو» و ... طي سالهاي اخير نشان مي دهد که اين
شبکه ها به صورتي کاملا برنامه ريزي شده در راستاي اضمحلال خانواده ها و القاي سبک زندگي ضد ارزشي غرب در درون کشورمان تلاش کرده اند. اين تلاش وقيحانه همچنان ادامه دارد.

مسئولان كشور بايد تلاش كنند تا با استفاده از آيات و احكام قرآن و اسلام، حيا را در جامعه حفظ كرده و براي جوانان الگو سازي كنند. در مكتب اسلام در حدود 500 حديث در زمينه حيا وجود دارد كه بايد آن را در ميان اعضاي جامعه ترويج كنيم. در دانشگاه هاي كشور شاهد هستيم كه حيا در ميان جوانان از ميان رفته و حد و مرز ارتباط ميان دختر و پسر شكسته شده است و جوانان در صحبت با يكديگر حدود خود را رعايت نمي كنند.بايد با استفاده از فرهنگ غني اسلام، حيا و عفت را در جامعه بويژه در ميان جوانان نهادينه كنيم تا شاهد كاهش روابط نادرست ميان دختر و پسر و ازدواج هايي كه با شكست مواجه مي شوند، باشيم.‏ ايمن سازي از اين موارد نيز تنها با برنامه ريزي هماهنگ و درازمدت، براي فرهنگ سازي ديني، گسترش شناخت معارف الهي و تنومند ساختن باورهاي اصيل مذهبي در جامعه، ميسر است كه مي تواند با گذشت زمان، افراد جامعه را به خودآگاهي و خودباوري برساند.اگر محدوديت آفريني در استفاده از برنامه هاي ماهواره، بدون جايگزين كردن برنامه هاي سازنده و مورد علاقه جوانان باشد، به نتيجه نخواهد رسيد و جوانان به انحراف ها و مشكلات ديگري دچار خواهند شدو در نهايت بايد براي رشد فرهنگ اسلامي در جامعه، تلاش شود.در هر صورت در برهه فعلي بايد دشمن شناس بود و مخصوصا در زمينه جنگ نرم و ترفندهاي رسانه اي دشمن نهايت تلاش و دقت لازم را به کار برد. در اين صورت است که مي توان چهره واقعي دشمنان را شناخت و فريب ماسک دوستي که آنها بر چهره مي زنند را نخورد.

 

اضافه‌ كردن نظر