Kamrooz.com
امروز : شنبه27 بهمن 1397 برابر با 10 جمادي‌الثاني 1440 و 16 فوریه 2019

    

 

 

 

 

 

 

 

Get our toolbar!

ديپلماسي كشتي در بن‌بست! مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

ديپلماسي كشتي در بن‌بست!سعيد احمديان- رويارويي ايران و امريكا، رويارويي‌اي است كه در هر زمينه‌اي مي‌تواند تبديل به يك بمب خبري شود و به سر تيتر رسانه‌هاي دنيا تبديل شود، حالا اين رويارويي مي‌خواهد در فضاي سياست باشد يا ورزش، جام جهاني كشتي در تهران بار ديگر بهانه‌اي شد تا در كنار هم قرار گرفتن كشتي‌گيران امريكايي و ايراني داغ‌ترين سوژه اين بازي‌ها باشد؛ مسابقاتي كه در رشته آزاد با قهرماني ايران تمام شد اما حاشيه‌هاي جام جهاني تهران كه تحت تأثير حضور همزمان ايران و امريكا قرار داشت پررنگ‌تر از متن آن بود، از عكس يادگاري احمدي نژاد با تيم ملي امريكا گرفته تا تلاش دو كشور براي جلوگيري از حذف كشتي.
اگر چه حضور تيم ملي كشتي امريكا در تهران از نظر دولت ايران تنها يك اتفاق ورزشي است اما به نظر مي‌رسد واشنگتن به دنبال بهره‌برداري سياسي از اين رقابت‌هاست و دولت اوباما مي‌خواهد از اين رقابت‌ها براي ترغيب ايران به مذاكره مستقيم استفاده كند. يك پيام سياسي از يك رقابت ورزشي، جام جهاني تهران دوباره بهانه‌اي شد تا دولت ايالات متحده با استفاده از ديپلماسي ورزشي، به ايران براي مذاكره رو دررو چراغ سبز نشان دهد، چراغ سبزي كه بارها با بي‌اعتنايي ايران روبه‌رو شده. اما به نظر مي‌رسد امريكايي‌ها از هر طريقي مي‌خواهند با ايران پاي ميز مذاكره بنشينند تا به قول خودشان نشان بدهند كه همچنان راه ديپلماسي باز است اگر چه پيش بيني مي‌شود ديپلماسي ايالات متحده براي ارتباط با ايران كه اين بار از تشك كشتي مي‌گذرد باز هم با بي‌توجهي تهران روبه‌رو شود تا اين بار استفاده اوباما از ديپلماسي كشتي مانند تلاش‌هاي گذشته واشنگتن راه به جايي نبرد.

قبل از جام جهاني تهران، خبر حذف كشتي از المپيك باعث شد تا خبرگزاري‌هاي دنيا از اتحاد ايران و امريكا براي جلوگيري از اين تصميم غير منطقي كميته بين‌المللي المپيك خبر دهند، اتفاقي كه باعث شده بود تا دو كشوري كه سال‌هاست رابطه ديپلماتيك با هم ندارند اين بار كنار هم قرار بگيرند. رقابت‌هاي جام جهاني در تهران، تلاش‌هاي دو كشور را براي جلوگيري از حذف كشتي بيشتر كرد و باعث شد تا يك اتحاد نانوشته بين دو كشور شكل بگيرد، اتحادي كه به نظر مي‌رسد واشنگتن به دنبال بهره برداري سياسي از آن است. به خصوص در روزهايي كه اوباما به شدت مي‌كوشد تا از هر راهي شده با ايران وارد مذاكره مستقيم شود و اين بار هم به نظر مي‌رسد رقابت‌هاي جام جهاني تهران و همچنين موضع مشترك دو كشور درباره حذف كشتي از المپيك فرصتي را از نگاه امريكايي‌ها فراهم آورده تا بار ديگر پالس‌هايي را براي ارتباط با ايران به تهران مخابره كنند.
صحبت‌هاي ديروز ويكتوريا نولاند، سخنگوي وزارت خارجه امريكا را در همين راستا مي‌توان ارزيابي كرد. ديروز پس از اينكه نولاند از اعلام آمادگي واشنگتن براي مذاكره با ايران در حاشيه مذاكرات هسته‌اي ايران و گروه ۱+۵ در آلماتي خبر داد گفت: « پس از پايان رقابت‌هاي جام جهاني كشتي تهران، ورزشكاران ايراني و امريكايي در خيابان‌هاي تهران به تصميم IOC به حذف كشتي از المپيك اعتراض كرده‌اند.»
صحبت‌هاي سخنگوي وزارت امور خارجه امريكا در حالي است كه پس از پايان مراسم توزيع مدال‌ها، ورزشكاران امريكا و روسيه با اسكورت ويژه سالن آزادي را ترك كرده‌اند. البته تلاش كاخ سفيد براي نزديك شدن به ايران با استفاده از ديپلماسي كشتي با واكنش تهران روبه‌رو شد و ديروز نايب رئيس فدراسيون كشتي، صحبت‌هاي خانم نولاند را تكذيب كرد.
حسن رنگرز به ايسنا گفت: «در رابطه با اتحاد تيم‌هاي شركت‌كننده در جام جهاني براي مقابله با حذف كشتي از المپيك تنها دو برنامه اجرا شد كه برنامه اول با حضور ۱۵ كشور شركت كننده در مسابقات آزاد و فرنگي در هتل آزادي و با حضور رئيس كميته ملي المپيك ايران و نمايندگان فدراسيون جهاني كشتي بود و برنامه دوم نيز به افتتاحيه مسابقات كشتي آزاد مربوط مي‌شد كه ورزشكاران كشورها دست به دست يكديگر دادند تا اتحاد جامعه جهاني كشتي را در مقابل اين تصميم IOC نشان دهند. به جز اين دو مورد برنامه خاص ديگري انجام نشد.»
همچنين پس از حضور تيم ملي كشتي آزاد امريكا در جام جهاني تهران و نشست‌هايي كه بين مسئولان كشورهاي مختلف در رابطه با تصميم اخير IOC مبني بر حذف كشتي از بازي‌هاي المپيك انجام شد، مسئولان بلند پايه فدراسيون كشتي امريكا از تيم ملي ايران دعوت كردند تا سه ماه ديگر در مسابقات تايمز اسكوئر نيويورك شركت كنند. آخرين حضور ايران در اين رقابت‌ها به سال ۲۰۰۳ بر مي‌گردد و بايد ديد اين بار تيم ملي كشتي به امريكا مي‌رود يا نه؟

در كنار تلاش ايالات متحده براي استفاده از فرصت رقابت‌هاي جام جهاني تهران و همچنين اعتراض دو كشور به حذف كشتي از المپيك، عكس يادگاري محمود احمدي نژاد با كشتي‌گيران ‌امريكايي بازتاب زيادي در رسانه‌هاي خارجي داشته، عكسي كه برخي رسانه‌ها مي‌خواهند از آن به عنوان نزديك شدن دو دولت ياد كنند، اگر چه بايد گفت اين تصميم محمود احمدي نژاد را بايد فارغ از مسائل ديپلماتيك دو كشور دانست. با اين حال ديروز رسانه‌هاي امريكايي مانور گسترده‌اي روي اين عكس داشتند و خبرگزاري آسوشيتدپرس از آن به عنوان يك اتفاق نادر ياد كرد. اين خبرگزاري پس از پايان رقابت‌هاي جام جهاني كشتي آزاد نوشت:«در يك اتفاق نادر اعضاي تيم ملي كشتي آزاد امريكا با محمود احمدي نژاد دست دادند.»در بخش ديگري از اين گزارش آمده است كه دو كشور ايران و امريكا از سال ۱۹۷۹ تا به حال روابط ديپلماتيك نداشته‌اند و تصميم اخير IOC يك هدف مشترك براي اين دو كشور كه در كشتي صاحب قدرت هستند فراهم كرده است.

 

اضافه‌ كردن نظر