Kamrooz.com
امروز : شنبه27 بهمن 1397 برابر با 10 جمادي‌الثاني 1440 و 16 فوریه 2019

    

 

 

 

 

 

 

 

Get our toolbar!

نیم قرن حضور از نگاه مراجع تقلید مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
خبرگزاری فارس: نیم قرن حضور از نگاه مراجع تقلید

جامعه مدرسین در همان سال های ابتدایی که روحانیت به دعوت امام خمینی(ره) برای مقابله با رژیم طاغوت را اجابت کردند تأسیس شد. اعضای اولیه 11 نفر بودند و جلسات برای مقابله با گروه های تندرویی مانند مارکسیست ، ملی گراها و ناسیونالیست ها و... تشکیل می شد.

اعضای هیأت موسس مرحوم آقای ربانی شیرازی، مرحوم آقای منتظری، مرحوم آقای مشکینی، مقام معظم رهبری، برادرشان آقای آسید محمد خامنه‌ای، آقای هاشمی رفسنجانی، مرحوم آقای قدوسی، مرحوم آقای آذری قمی، آقای حاج آقا مهدی تهرانی و آقای امین و آیت الله مصباح یزدی بودند که اساسنامه ای دقیق را برای این مجموعه نگاشتند.

از آن زمان تا کنون بیش از نیم قرن می گذرد، جامعه مدرسین در طول سال ها همواره در صحنه های سیاسی فرهنگی و اجتماعی کشور حضور داشته است. جامعه مدرسین حوزه علیمه قم هرسال همایش‌هایی با حضور علمای بلاد مختلف در قم و همچنین نشست‌های منطقه‌ای برگزار می‌کند که امسال  با حضور مراجع معظم تقلید، علما و شخصیت های برجسته نظام و اساتید و فرهیختگان حوزه‌ و دانشگاه به بررسی نیم قرن خدمات علمی، فرهنگی و سیاسی جامعه مدرسین پرداخت.

به همین منظور نیز شورای سیاست گذاری این همایش به دیدار برخی از آیات عظام و علمای حوزه علیمه قم رفت و پای درس بزرگان نشست.

خدمات ارزشمند روحانیت را به مردم منتقل کنید

اعضای شورای سیاست گذاری با حضور در بیت حضرت آیت الله صافی گلپایگانی با این مرجع تقلید دیدار و گفت وگو کردند. در این دیدار آیات مقتدایی و حسینی بوشهری و حجت الاسلام والمسلمین جمشیدی حضور داشتند و هر یک به ارائه گزارشی از پنجاهمین سالگرد تاسیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و خدمات مراجع، علما و روحانیان پرداختند.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از خدمات آقایان حضرات مدرسین تقدیر و تشکر کرده و گفت: ان شاءالله تعالی خدمات آقایان به اسلام و مسلمین مورد نظر بقیه الله الاعظم باشد و امیدوارم بتوانید خدمات خود را بیشتر از گذشته به اسلام و مذهب داشته باشید.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی با اشاره به فعالیت های بزرگی که علما و مراجع در طول تاریخ تشیع برای حفظ دین و ارزش ها کشیده اند، گفت: کارهای بزرگی که آنان برای هدایت، ارشاد و استقلال حوزه ها و همچنین در مقابل هجمه دشمنان اسلام انجام داده اند آنقدر زیاد است که نمی شود به راحتی  آنها را بیان کرد.

این مرجع تقلید ادامه داد: خدمات آنان در جریان مشروطیت و پس از آن در زمان اصلاحات و حکومت پهلوی و نیز در انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی از اخلاص بالا و احساس مسئولیت و وظیفه شناسی عالمان دین بوده است.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی تصریح کرد: امیدوارم شما بتوانید تا حد توان اهداف مقدس آنان و خدمات ارزشمند روحانیت را به مردم منتقل کنید.

این مرجع تقلید همچنین با بیان مطالبی مهم درباره وضعیت فعلی حوزه های علمیه و کشور، توصیه های مهمی خطاب به اعضای حاضر در جلسه بیان کرد.

متولیان آینده نگر نباشند، حوزه در آینده به جایی نخواهد رسید

اعضای ستاد همایش نیم قرن حضور همچنین به دیدار حضرت آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی  رفتند. وی با تاکید بر این که جامعه مدرسین در حقیقت نماد رسمی حوزه است، برلزوم اطلاع رسانی از فعالیت های ارزشمند این نهاد حوزوی تاکید کردند.

این مرجع تقلید در دیدار دست اندرکاران همایش نیم قرن حضور با اشاره به جایگاه جامعه مدرسین حوزه، گفتند: جامعه مدرسین در حقیقت نماد رسمی حوزه است و فعالیت های آن هم پیشینه حوزوی دارد و هم پیشینه سیاسی.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به لزوم اطلاع رسانی از فعالیت جامعه مدرسین، ادامه داد: الحمد الله عملکرد جامعه مدرسین و اعضای آن از طریق رسانه ها به جامعه منتقل می شود و علاوه بر آن، بیش از 600 امام جمعه در سراسر کشور مردم را با فعالیت های این نهاد حوزوی آشنا می کنند.

معظم له با بیان این که در قبال هر نعمتی، مسئولیتی وجود دارد، افزود: اگر کسی نفوذ کلام داشت باید درجامعه اثر مثبت داشته باشد.

این مرجع تقلید با تاکید بر این که حوزه الان را نباید با گذشته مقایسه کرد، یادآور شد: حوزه به لطف الهی کارهای مثبت فراوانی انجام داده است، اما وقتی انسان به آینده می نگرد، متوجه می شود که کارهای انجام نشده ای هم وجود دارد که مهمترین آنها کارهای علمی ماندگار و اثرگذار است.

آیت الله جوادی آملی تاکید کرد: باید باور کنیم ما حرف علمی قوی و اثرگذار در عرصه های تفسیر، فلسفه، کلام، فقه و... داریم و با داشتن این همه سرمایه چرا باید در بعد علمی ضعیف باشد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: کاری که علامه امینی ها به تنهایی انجام دادند، لااقل ما باید به صورت گروهی انجام دهیم.

ایشان با اشاره به این که یکی دیگر از وظایف حوزه و جامعه مدرسین تربیت رهبران، مراجع و اساتید آینده است، یادآور شد: اگر متولیان حوزه، آینده نگر نباشند؛ حوزه در آینده به جایی نخواهد رسید.

معظم له با اشاره به لزوم حفظ استعداد و ذوق، اعلام کرد: حوزه باید با حفظ استعدادهای جوان، آنان را برای اداره آینده جامعه تربیت کند .

حضرت آیت الله جوادی آملی یکی دیگر از کارهای حوزه و جامعه مدرسین را توجه به نیازهای بین المللی عنوان کرده و تصریح کرد: به لطف الهی و برکت انقلاب اسلامی در برخی کشورها همچون مصر بیداری اسلامی اتفاق افتاد و ما می توانیم با برقراری ارتباط مناسب با این کشورها، پاسخگوی نیازهای آنان باشیم.

وی با اشاره به این که جنگ های جهانی اول و دوم، حادثه تلخ مشروطه، حادثه شیرین انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی خاورمیانه برخی افراد را بیدار نکرده و همچنان در خوابند، گفت: برخی هم مثل امام خمینی(ره) بیدارند و حوادث آنها را بیدارتر می کند؛ به طوری که امام راحل با طرح مسئله ولایت فقیه که یک امر فراموش شده ای بود، به اسلام و تشیع حیات دوباره ای بخشید؛ این معنای بیداری است.

این مرجع تقلید یادآور شد: وظیفه حوزه و جامعه مدرسین این است که بداند کشوری چون مصر چه چیزی از ما می خواهد؛ زیرا بسیاری از شبهاتی که در سال های اخیر راجع به قرآن ، تحریف و وحی ... ایجاد شده است، ترجمه ای است که از غرب به مصر و از مصر به دیگر کشورها منتقل شده است و به تعبیری ما مصرف کننده شبهات آنهاییم.

حضرت آیت الله جوادی آملی همچنین با تاکید بر ضرورت برقراری رابطه علمی بین ایران و مصر، یادآور شدند: حوزه باید از همه ظرفیت ها برای تبلیغ معارف اهل بیت(ع) بهره ببرد؛ چون بسیاری از مردم در غرب از کفر به سطوح آمده اند.

 

مباحث علمی در حوزه و بین طلاب باید تقویت شود

آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی هم در دیدار شورای سیاستگذاری همایش نیم قرن حضور که به مناسبت پاسداشت پنجاه سال تلاش علمی، فرهنگی و سیاسی جامعه مدرسین برگزار می شود؛ در سخنانی اظهار داشت: افراد بسیاری بودند که در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حضور داشتند و منشأ خدمات فراوانی برای اسلام، انقلاب و حوزه علمیه بودند.

وی با تاکید بر توجه ویژه حوزه های علمیه به مسئله فقه و اصول افزود: مباحث علمی در حوزه و بین طلاب باید تقویت شود و شما باید به این امر بیش از گذشته عنایت داشته و برنامه ریزی کنید.

این مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: برگزاری جلسات اخلاق و موعظه برای روحانیون و طلاب ضروری است که این مسئله در گذشته نیز وجود داشته و دروس اخلاق امام خمینی (ره) در هر هفته موجب تقویت بُعد معنوی طلاب می شد.

آیت الله شبیری زنجانی، تقویت فقه و اصول در کنار اخلاق و تهذیب نفس را دو اصل مهم در حوزه برشمرد و اظهار داشت: مسئولان و مدیران حوزه باید در جهت شناسایی نخبگان حوزوی اهتمام ویژه ای داشته و آنها را مورد حمایت قرار دهند.

سرانجام اینکه به نظر می رسد توصیه های مراجع و آیات عظام در دیدار با اعضای شورای سیاستگذاری همایش نیم قرن حضور را بتوان در چهار بخش ،اول توجه به وضعیت حوزه های علمیه و لزوم برنامه ریزی برای آینده آن ، دوم لزوم اطلاع رسانی از فعالیت ها و خدمات روحانیت به مردم بویژه جامعه مدرسین، سوم توجه به مقوله بیداری اسلامی و لزوم برنامه ریزی برای تاثیرگذاری بر روند شکل گرفته در دنیای اسلام و چهارم تقویت مباحث علمی در بین طلاب در کنار اخلاق و تهذیب نفس دسته بندی کرد. موضوعاتی که بی شک باید پس از برگزاری همایش نیم قرن حضور برای اجرایی شدن آنها تلاش کرد.

 

اضافه‌ كردن نظر