Kamrooz.com
امروز : شنبه27 بهمن 1397 برابر با 10 جمادي‌الثاني 1440 و 16 فوریه 2019

    

 

 

 

 

 

 

 

Get our toolbar!

رهبر انقلاب نماد راه اهل بیت(ع) است مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی تولد دوباره اسلام بود گفت: امروز مقام معظم رهبری نماد راه اهل بیت(ع) است.

خبرگزاری فارس: انقلاب اسلامی میلاد دوباره اسلام / رهبر انقلاب نماد راه اهل بیت(ع) است

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی ظهر امروز در دیدار دانشجویان سراسر کشور اظهار کرد: پیروزی انقلاب اسلامی یک پدیده عظیم تاریخی است که نه در تاریخ کشور ما و نه در تاریخ جهان نظیری برای آن یافت نمی‌شود.

وی ادامه داد: یک ویژگی انقلاب اسلامی این بود که از شروع چندان امید به پیروزی نداشت و تمام سیاست‌مداران جهان نیز چنین چیزی را پیش بینی‌ نمی‌کردند و حتی پس از اوج گرفتن آن مطمئن بودند که به زودی شکست می‌خورد.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: مبنای این قضاوت مقایسه انقلاب اسلامی با برخی از پدیده‌های سیاسی منطقه بود که پس از مدتی با شکست مواجه شده بودند.

وی افزود: حقیقت این است که انقلاب اسلامی ایران با تمام تحولاتی که ما در جهان سراغ داریم بسیار متفاوت است.

آیت‌الله مصباح یزدی در توضیح ریشه‌های انقلاب‌ها و تحولات جهان اظهار داشت: برتری‌طلبی یکی از تمایلات نفسانی انسان است که از سال‌های ابتدایی عمر انسان در رفتار او ظاهر می‌شود و همین نکته در طول تاریخ به انسان‌ها آموخته که باید در نظام‌های اجتماعی مدنیت و قانون وجود داشته باشد تا این نیروی برتری‌طلبی انسان موجب از بین رفتن زندگی اجتماعی نشود.

وی ابراز کرد: این موضوع موجب شد که فلسفه سیاست و مکاتب مختلف سیاسی و اجتماعی به وجود آمد و هر گروهی نوعی از قانون‌گذاری و اعمال حکومت را انتخاب کردند که انقلاب‌های مختلف را نیز می‌توان بر اساس همین موضوع تفسیر کرد.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) بیان داشت: در میان تمام این تحولات اجتماعی و سیاسی کسانی پیدا شدند که حرف تازه‌ای برای مردم جهان داشتند و زندگی انسان را محدود به تمایلات مادی نمی‌دیدند.

وی گفت: روح انسانی و جاودانه بودن زندگی انسان که توسط پیامبران الهی مطرح شد، موجب شده بود که در تدوین نظام‌های سیاسی تنها رفع نیازهای اولیه انسان مورد توجه قرار نگیرد اما در طول تاریخ پیامبران همواره با مخالفت شدید عده‌ای از مردم مواجه شدند.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به اینکه پیامبر اسلام نیز طرحی برای سعادت بشر داشت که با طرح‌های حکومت‌های مادی متفاوت بود، خاطرنشان کرد: این طرح توسط عده‌ای به انحراف کشیده شده است.

وی ادامه داد: در این میان سئوال اصلی این است که چه قانونی باید بر مردم حکومت کند و چه کسانی باید مجری این قانون باشند.

*هر حکومتی غیر از ولایت فقیه توجیه منطقی ندارد

این استاد حوزه افزود: در فرهنگ دینی مجری قانون را باید مانند خود قانون، خدا تعیین کند و این اصل از همان ابتدا پس از وفات پیامبر(ص) نادیده گرفته شد و عده‌ای غدیر را فراموش کرده و خودشان حاکم را انتخاب کردند و این اختیار در انتخاب حاکم به اختیار در انتخاب قوانین نیز کشیده شد و خلافت پیامبر(ص) جای خود را به سلطنت داد.

وی گفت: انقلاب اسلامی آخرین سلسله سلاطینی که به نام دین حکومت می‌کردند را سرنگون کرد و شرایطی به وجود آورد که گویا اسلام دوباره متولد شد.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی حرف‌های تازه‌ای را در دنیا مطرح کرد، اظهار داشت: مهم‌ترین اصلی که این انقلاب مطرح کرد این بود که حکومت تنها از جانب خدا پذیرفته شده خواهد بود و تنها خدا است که می‌تواند برای جوامع انسانی قانون تعیین کند.

وی ادامه داد: هیچ یک از حکومت‌های دنیا امروز توجیه منطقی و فلسفی ندارند چرا که تنها خداوند است که می‌تواند بر انسان حکم‌رانی کند و بهترین توجیه اینگونه حکومت‌ها می‌تواند این باشد که جامعه را از هرج و مرج نجات می‌دهند اما اسلام نوعی از حکومت را برای انسان‌ها به ارمغان آورده که در آن کرامت انسان‌ها حفظ می‌شود.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه تنها کسی حق حکومت بر مردم دارد که از جانب خداوند اذن داشته باشد، خاطرنشان کرد: به همین خاطر رسول خدا و امامان معصوم و پس از آنها کسی که بیشترین شباهت را به امام معصوم دارد یعنی فقیه عادل و جامع‌الشرایط حق دارند در جامعه حکومت کرده و مجری قوانین خدا باشند.

*دنیاطلبی عامل بروز انحراف در مسیر حق است

وی با اشاره به اینکه انقلاب ما نیز مانند انقلاب پیامبر در مسیر تغییر و تحولات است، گفت: اگر غفلت کنیم، ممکن است از مسیر منحرف شویم و دنیاطلبی یکی از مهم‌ترین دلایل بروز اینگونه انحرافات است.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره اینکه راه سعادت، راه اهل بیت(ع) است، خاطرنشان کرد: امروز مقام معظم رهبری نماد راه اهل بیت(ع) هستند و زاویه گرفتن از مسیر ایشان موجب انحراف در مسیر انقلاب و اهل بیت(ع) خواهد شد.

 

اضافه‌ كردن نظر